wyrywanie osemek

Wyrywanie ósemek. Czy są one w ogóle człowiekowi potrzebne?
Zależy to od indywidualnej sytuacji w jamie ustnej każdego człowieka. W sytuacji, gdy pacjent ma wszystkie inne zęby zdrowe, w szczególności sąsiednie zęby – szóstka i siódemka, krzywo rosnąca ósemka, kalecząca policzek, jest zbędna. W szczególności, gdy ta ósemka jest zaatakowana przez próchnicę i konieczne byłoby leczenie kanałowe. Ze względu na budowę ósemek, liczbę ich korzeni i ich zakrzywienie oraz na położenie samego zęba – często pozycja tego zęba nie jest prawidłowa – wyrzyna się w kierunku policzka, często leczenie kanałowe jest niemożliwe do wykonania.

 

ZĄB PRZECIWSTAWNY

Jeżeli ósemka nie ma zęba przeciwstawnego (zębem przeciwstawnym dla ósemki dolnej będzie ósemka górna), będzie wysuwać się z zębodołu aż wypadnie. W takim przypadku, gdy ósemka nie służy pacjentowi do gryzienia, ma głęboką próchnicę wskazane jest wyrywanie ósemek.

 

BRAK ZĘBÓW SĄSIEDNICH

Kiedy nie wyrywamy ósemek? inny sposób zachowujemy się, gdy pacjent stracił sąsiednią siódemkę czy/i szóstkę. Należy starać się zachować ósemkę za wszelką cenę, aby zapobiec zaburzeniu zwarcia, czego konsekwencją jest ból w stawie skroniowo-żuchwowym.

 

NIEPRAWIDŁOWA POZYCJA A ÓSEMKĘ TRZEBA ZACHOWAĆ

Gdy pozycja ósemki jest nieprawidłowa, wyrywanie ósemek nie jest wskazane, leczy się go kanałowo i robi się na nim koronę na wkładzie. Koryguje ona niewłaściwe wychylenie zęba i przywraca funkcję żucia. Wiele złego mogą wyrządzić ósemki dolne, które często nie wydostają się całkowicie z kości, część wychodzi na zewnątrz, a część pozostaje pod dziąsłem, co powoduje zaleganie płytki nazębnej (zbudowanej 80% z bakterii) i jedzenia, powodując namnażanie się bakterii, będące przyczyną bólu, stanu zapalnego czy nawet szczękościsku.

Przeczytaj również jakie są sposoby i techniki wyrywania ósemek

 

Najczęściej występujące pozycje ułożenia zębów ósmych:


1. medialna, gdy ząb opiera się na zębie siódmym 

wyrywanie ósemek- medialna


2. pionowa, gdy ząb jest pionowo ustawiony do sąsiedniego zęba

wyrywanie ósemek-pionowa


3. pozioma, gdy ząb naciska na sąsiedni siódmy ząb 

wyrywanie ósemek-pozioma


4. dystalna, gdy ząb odwraca się od przyległego siódmego zęba 

wyrywanie ósemek dystalna


Nierzadko bywa, że dolne ósemki w ogóle nie wychodzą z dziąsła i zostają w kości. Gdy taka ósemka powoduje stan zapalny powinno się ją usunąć. Jeżeli nie występują zapalenie, torbiel czy inny problem, ekstrakcja tego zęba nie jest konieczna, szczególnie gdy wiadome jest, że ósemka ta już nie urośnie.

Najczęściej pacjent dzwoni do stomatologa kiedy jest już duży problem, kiedy boli na tyle,że ból staje się nie do zniesienia, wtedy zaczyna się szukanie chirurga stomatologa (kliknij tutaj) który potrafi wyrwać i leczyć ósemki. Takich w trójmieście jest niewielu i zazwyczaj pracują w dyżurach w różnych klinikach czy gabinetach co wiąże się z czekaniem na taką wizytę.   

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwość, dyskomfort w tylnej części szczęk przygryzasz sobie policzek, Jak najszybciej skontaktuj się chirurgiem stomatologicznym tutaj. Porada jest darmowa a może zaoszczędzić wielkiego bólu i wydatków. Z

Polub, udostępnij, skomentuj

5 thoughts on “Wyrywanie ósemek Gdynia

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.