sposoby na nieświeży oddech, co zrobić żeby mieć świeży oddech

Co powoduje nieświeży oddech (halitosis)?

Sposoby na nieświeży oddech czyli co zrobić żeby mieć świeży oddech?Zaczniemy od tego co jest powodem halitozy, która występuje lub występowała praktycznie u każdego.Najczęstszym z kłopotliwych stanów zdrowia jamy ustnej jest nieświeży oddech. Spowodowany jest przez wiele czynników, w większości przypadków jest on następstwem tego, że jedzenie pozostaje w jamie ustnej – na zębach, języku, dziąsłach, zbierając bakterie. Martwe i obumierające komórki bakteryjne uwalniają związki siarki, który nadaje oddechowi nieprzyjemny zapach. Niektóre pokarmy, takie jak czosnek i cebula, mają wpływ na zapach oddechu. Gdy pokarm zostanie wchłonięty do krwiobiegu, zostaje przeniesiony do płuc, gdzie jest wydychany. Szczotkowanie, czyszczenie nicią dentystyczną i płukanie płynem do higieny jamy ustnej jedynie maskuje nieprzyjemny zapach. Utrzymujący się przez dłuższy czas daje wskazówkę, że może występować poważniejszy problem zdrowotny jamy ustnej – choroby dziąseł. Choroba dziąseł jest spowodowana przez płytkę nazębną – lepki, często bezbarwny film bakterii, który nieustannie tworzy się na zębach.

 

Przyczyny nieświeżego oddechu?

Jeśli wyeliminujemy przyczyny nieświeżego oddechu tylko na chwilę, może być to powodem:

PROBLEMÓW STOMATOLOGICZNYCH Ubytki i głębsze kieszenie dziąsłowe z powodu chorób dziąseł dają bakteriom dodatkowe miejsce do ukrycia się w jamie ustnej, które są trudne do oczyszczenia podczas czyszczenia zębów, co może przyczynić się do nieświeżego oddechu

INFEKCJE W JAMIE USTNEJ, NOSIE I GARDLE Bakterie odżywiają się śluzem, które ciało wytwarza, gdy walczy z infekcją zatok, powodując nieprzyjemny zapach z ust.

SUCHOŚĆ JAMY USTNEJ (kserostomia) Ślina stanowi drogę do zdrowia jamy ustnej i oddechu. Usuwa niechciane resztki z jamy ustnej (myje usta i usuwa cząsteczki, które mogą powodować nieprzyjemny zapach), dostarcza substancji zwalczających choroby, aby zapobiec próchnicy i infekcjom. Jej brak umożliwia szybki rozwój bakterii. Gdy nie utworzy się wystarczająca ilość śliny, jednym z objawów może być cuchnący oddech. Suchość jamy ustnej może być spowodowana przyjmowanymi lekami, pewnymi stanami zdrowia, spożywaniem alkoholu, paleniem tytoniu lub nadmiernym piciem kawy.

sposoby na nieświeży oddech

PALENIE TYTONIU Wyroby tytoniowe sieją spustoszenie w organizmie i oddechu (w dymie tytoniowym zaobserwowano 5000 substancji mających zły wpływ na działanie organizmu). Zmniejszają zdolność do smakowania żywności i podrażniają dziąsła. Wiele produktów tytoniowych pozostawia swój własny zapach w oddechu, mogą również wysuszyć usta. Palacze są również bardziej narażeni na rozwój chorób dziąseł, które mogą również przyczyniać się do nieświeżego oddechu.

INNE PRZEWLEKŁE CHOROBY Nieświeży oddech najczęściej związany jest z tym, co się dzieje w jamie ustnej. Może być również objawem refluksu żołądkowego, cukrzycy, choroby wątroby, nerek.

Nieświeży oddech może być również spowodowany przyjmowanymi lekami, w tym czynnikami ośrodkowego układu nerwowego, lekami przeciwhistaminowymi, lekami zmniejszającymi przekrwienie, lekami przeciw chorobie Parkinsona, lekami przeciwpsychotycznymi, przeciwcholinergicznymi, środkami odurzającymi, lekami przeciwnadciśnieniowymi i antydepresyjnymi.

 

Sposoby na nieświeży oddech?

Co zrobić żeby mieć świeży oddech? Codzienne czyszczenie zębów nicią dentystyczną’ Szczotkowanie, a także regularne profesjonalne czyszczenie u higienistki stomatologicznej zatrzyma twój świeży oddech na długo. Należy pamiętać również o często pomijanym języku jako winowajcy nieświeżego oddechu. Płytka bakteryjna i resztki jedzenia mogą również gromadzić się z tyłu języka. Powierzchnia języka jest niezwykle szorstka, a bakterie mogą łatwo gromadzić się w pęknięciach i szczelinach.
Kontrolowanie choroby przyzębia i utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej pomaga zmniejszyć nieświeży oddech.
Niektóre leki to także przyczyny nieświeżego oddechu. Nieprawidłowo oczyszczone protezy mogą również zawierać bakterie i cząstki jedzenia, które powodują nieprzyjemne zapachy. Jeśli nosisz wyjmowane protezy, wyjmij na noc i dokładnie je wyczyść przed ponownym użyciem.

Choroba dziąseł może powodować odrywanie się tkanek dziąseł od zębów i tworzenie kieszeni. Gdy te kieszenie są głębokie, tylko profesjonalne czyszczenie przyzębia może usunąć bakterie i płytkę nazębną, które się w niej gromadzą.

 

Co zrobić żeby mieć świeży oddech

Jeśli zauważysz, że Twój oddech jest ostatnio mniej świeży jak poprzednio. Zdajesz sobie pytanie: jakie są sposoby na nieświeży oddech, co zrobić żeby mieć świeży oddech? Zacznij od przestrzegania zdrowej codziennej rutyny – czyść przestrzenie międzyzębowe nitką denstystyczną. Szczotkuj dwa razy dziennie przez dwie minuty za pomocą pasty do zębów ruchem wymiatającym (od dziąseł do zębów, „naciągając” dziąsło na zęby). Picie dużej ilości wody, żucie gumy (nie dłużej jak 5 minut). Ograniczenie kofeiny mogą również wpłynąć na zwiększenie produkcji śliny, to sposoby na świeży oddech. Badania nad

Jeśli zauważysz, że nieświeży oddech wciąż utrzymuje się, skontaktuj się ze stomatologiem. Razem wyśledzicie przyczynę nieświeżego oddechu. Po profesjonalnym oczyszczeniu zębów z osadu i kamienia, wykluczeniu wszelkich problemów zdrowotnych związanych z higieną jamy ustnej, doradzi w sprawie dalszych kroków, w tym rodzajów produktów dentystycznych, planów leczenia, aby zadbać o ubytki lub choroby dziąseł. Zadbaj także o dobrą >pastę do zębów,< jest ona bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym świeży oddech, Jeśli nadal zastanawiasz się, które sposoby wybrać na nieświeży oddech i ciągle nie wiesz co zrobić żeby mieć świeży oddech? Po prostu zadzwoń do specjalisty.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.