sanacja

Przed operacją, chemioterapią czy planowaniem ciąży bezwzględnie należy wyleczyć zęby.

Infekcja zębów to tykająca bomba. Zmiany próchnicowe, stany zapalne przyzębia czy ropnie mogą być przyczyną powikłań pooperacyjnych.

Zrobienie właściwych badań i szczepień nie stanowią jedynych wymogów przed operacją, dodatkowo ważnym wymogiem jest wyleczenie zębów. Zabieg sanacji (sanatio z łac. to „uzdrowienie”) jamy ustnej może nawet uratować Ci życie. Jest to usunięcie z jamy ustnej potencjalnych ognisk zakażenia.

sanacja

Stan zdrowia jamy ustnej przekłada się na zdrowie ogólne, jest barometrem naszego organizmu.

Zakażenia w jamie ustnej mają nie tylko wpływ na wzrost ryzyka rozwoju udaru mózgu, cukrzycy, miażdżycy czy zawału mięśnia sercowego, ale również stanowią bezpośrednią przyczynę ryzyka podczas zabiegów medycznych.
Aby zakwalifikować się do zabiegu i obniżyć ryzyko komplikacji należy wyleczyć zęby.

Sanacja jamy ustnej – dlaczego może zadecydować o Twoim życiu?

Lekarze specjaliści (kardiolodzy, onkolodzy, chirurdzy, laryngolodzy, ginekolodzy) przed operacją wymagają kompleksowego leczenia jamy ustnej w celu wyeliminowania źródeł zakażeń, które są przeciwwskazaniem do zabiegu oraz mogą wywołać szereg powikłań podczas operacji. Ogniska zapalne w jamie ustnej tworzą bardzo wysokie ryzyko dla mięśnia sercowego. Prawdopodobieństwo zakażenie wzrasta przy samej operacji, która osłabia organizm jak i sama choroba, więc powinno się wykluczyć źródła zakażeń pochodzące z jamy ustnej.
W przypadku chemioterapii, powodującej czasowe zmniejszenie zdolności organizmu do zwalczania zakażenia, lekarze zalecają pozbycie się ognisk zapalnych w jamie ustnej.
Każda infekcja w jamie ustnej jest jak tykająca bomba, której stawka jest zdrowie, a nawet życie.
Sanacja to bezpieczeństwo i dobro Pacjenta. Pozwala ona wyeliminować każde źródło zakażenia, przedostanie się bakterii do krwiobiegu i operowanego miejsca.

Jaki wpływ ma zły stan uzębienia na ciążę?

Każda przyszła mama powinna wiedzieć, że zdrowa jama ustna zaoszczędzi jej kłopotów w okresie ciąży i połogu. Bakterie atakują także płód. Bezwzględnie powinna zadbać o swoje zęby. Równolegle z zajściem w ciążę powinna rozpocząć się profilaktyka jeszcze nienarodzonego dziecka.

Zły stan zdrowia zębów i przyzębia matki = niska masa urodzeniowa dziecka

Kobiety w ciąży to pacjentki objęte specjalnym nadzorem dla dentystów i higienistek. Myślenie, że w ciąży zębów się nie leczy jest groźna dla matki i dziecka. Powikłaniami wynikającymi z zaniedbań w jamie ustnej w okresie ciąży mogą być:
– zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu,
– niska masa urodzeniowa dziecka,
– zakażenia bakteryjne noworodka,
– zakłócony prawidłowy rozwój dziecka

Jaki wpływ na ciążę ma higiena jamy ustnej?

Skolonizowane bakterie w zbierającej się płytce nazębnej (będącą konsekwencją niewłaściwej higieny jamy ustnej) mają ogromny wpływ na płód. Przedostają się one do krwiobiegu, mając niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i prawidłowy rozwój dziecka. Zachodzące zmiany w okresie ciąży w organizmie kobiety (zmiana składu flory mikrobiologicznej jamy ustnej i produkcji hormonów) mogą mieć wpływ na stany zapalne dziąseł i postępującą próchnicę. Właściwy rozwój zębów u jeszcze nienarodzonego dziecka w znaczącym stopniu uzależniony jest od odżywiania się mamy. Pokarmy ciężarnej powinny być urozmaicone oraz dostarczać niezbędnych soli mineralnych i witamin, mających wpływ na prawidłową mineralizację uzębienia dziecka. Więcej o leczeniu zębów w ciąży tutaj

Zła lub brak profilaktyki stomatologicznej – jaki ma wpływ na płód?

Prawie 20% przedwczesnych porodów i przypadków niskiej masy urodzeniowej to konsekwencja zaniedbań stomatologicznych matki. Regularne kontrole stanu jamy ustnej zachowają nie tylko zdrowie przyszłej mamy, ale również jeszcze nienarodzonego dziecka. Prawidłowa profilaktyka stomatologiczna to przynajmniej jednokrotny profesjonalny zabieg oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym i regularna codzienna higienizacja jamy ustnej (2 razy dziennie szczotkowanie oraz płukanie jamy ustnej oraz raz dziennie nitkowanie).

Stan zębów ma wpływ na przebieg ciąży, poród, a także na samo zapłodnienie.

Każda infekcja w jamie ustnej może rozprzestrzenić się do innych miejsc w organizmie i być przyczyną bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, w szczególności około- czy pooperacyjnie, a także mieć wpływ na czas rekonwalescencji.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.