paradontoza

PARADONTOZA.

Choroba przyzębia i błony śluzowej.

Po pierwsze, jak stwierdzić, że to co nam dokucza to paradontoza? Głównym objawem tych schorzeń są:
– wrażliwość dziąseł i ich krwawienie podczas szczotkowania zębów,
– powstawanie osadu i kamienia nazębnego,
– nieświeży oddech i niesmak w ustach.
Są to typowe objawy zapalenia dziąseł.

paradontoza

Jeśli dodatkowo występuje:

– zanikanie dziąseł z odsłoniętymi szyjkami zębowymi,
– przechylanie się zębów, rozchwianie lub powstawanie przerw między nimi,
– wysięk ropy z kieszonek dziąsłowych
to stan zapalny jest większy, zajmuje tkanki znajdujące się głębiej pod dziąsłami i to zjawisko nazywane jest zapaleniem przyzębia. W miarę wczesne wykrycie tych cech chorobowych nie sprawia problemów, więc skąd tak częste występowanie paradontozy? Choroba ta charakteryzuje się tym, że jest to proces przewlekły, trwa miesiącami, latami.

Charakterystyczne objawy pojawiają się tylko na początku, czasami o słabej intensywności. Można do nich przywyknąć i dojść do wniosku, że to jest coś, co występuje na porządku dziennym. 

pardontoza

Krwawienie dziąseł.

Zęby, wokół których krwawią dziąsła, często pomijane są przy szczotkowaniu. Jest to główny błąd powiązany z chorobami przyzębia, ponieważ ich bezpośrednią przyczyną jest właśnie niewłaściwe czyszczenie zębów, które powoduje stan zapalny (obrona dziąseł przed bakteriami). Wynikiem tego stanu zapalnego jest skłonność do krwawień, wrażliwość dziąseł, opuchlizna. Choroba ta nasila się w wyniku omijania szczotkowania miejsc zapalnych (jest to bardzo złudne) w celu unikania objawu krwawienia.

W przypadku nie podjęcia się na tym etapie właściwego leczenia i zaakceptowanie zapalenia dziąseł może doprowadzić z czasem do przeniknięcia stanu zapalnego głęboko w kość, którego następstwem jest rozchwianie i wysokie ryzyko utraty zębów. 

paradontoza

Profilaktyka.

Po drugie najważniejsza jest profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom przyzębia. O wiele trudniejsze jest leczenie zaawansowanych zaników przyzębia niż zmian powierzchownych, stąd też istotne jest jak najwcześniejsze leczenie.  Zapalenie jest wynikiem zmian w kości i dziąsłach wokół zęba. Choroby dziąseł (paradontoza) najczęściej dotykają osoby w wieku 20-30 lat, niektóre jej rodzaje mogą również występować u dzieci.

Główna przyczyna utraty zębów.

Analiza przypadków pacjentów z zapaleniem przyzębia (paradontozą) wykazała, że paradontoza stanowi główną przyczynę utraty zębów po 23-cim roku życia. Skutkiem tego jest powolny zanik tkanek wokół zęba. Postęp choroby ewoluuje skrycie, a sygnałami, które mogą ją wyznaczać jest krwawienie podczas szczotkowania, nitkowania zębów, zaczerwienienie, opuchlizna dziąseł, kamień nazębny, nieświeży oddech. Jeżeli problem nie zostanie wykryty we właściwym czasie, skutkiem może okazać się zanik kości wokół zęba, potem zwiększenie ruchomości i utratę zęba!

prawidlowa-technika-mycia-zebow

Zapobieganie.

Na zakończenie, by zachować zdrowy uśmiech, ważne jest najwcześniejsze wykrycie choroby. Gdy problem zostanie wykryty w porę, pacjent będzie mieć pewność, że leczenie będzie skuteczne. Polega ono na leczeniu przeciwzapalnym (pasty, żele, płukanki), usunięciu czynników drażniących, chirurgicznym z regeneracją tkanek przyzębia.

Jeżeli więc, zauważyłeś chociażby jeden z opisanych powyżej objawów paradontozy u siebie, udaj się jak najszybciej do stomatologa, zaoszczędź sobie czas, ból i pieniądze. Nie zwlekaj i zarezerwuj wizytę.

Jeśli uważasz, że ten wpis jest dla Ciebie przydatny to:

Polub, skomentuj,udostępnij.

2 thoughts on “Paradontoza jak leczyć?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.