nitkownie zebow swedent

Nitkowanie zębów ważniejsze niż szczotkowanie!

Używanie nici dentystycznej chroni przed tworzeniem się płytki nazębnej, która powoduje próchnicę i choroby dziąseł. Nitkowanie usuwa płytkę i resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc (poniżej linii dziąseł oraz w przestrzeniach międzyzębowych). Jeśli zęby nie są nitkowane, 35% powierzchni zębów zostaje niewyczyszczonych. W miejscach stykania się zębów tworzą się przebarwienia lub ubytki. W szczelinach zalega nieraz kamień, który jest siedliskiem bakterii powodującym zaczerwienienie dziąseł, co prowadzi do chorób przyzębia.

 

Głównym zadaniem nici jest usunięcie bakterii i płytki nazębnej.

Używając nitki wydłużasz sobie życie… !
Za choroby układu krążenia odpowiadają bakterie, które za pomocą nitki są dokładnie usuwane, docierając do wszystkich zakamarków zębów.
Choroby dziąseł przyczyniają się do wzrostu ryzyka zapadalności na raka trzustki. Bakterie zawarte w złogach nazębnych są przyczyną większości chorób przyzębia. Używając nitki dentystycznej złogi i bakterie są dokładnie usuwane, a to powoduje, że choroby dziąseł są praktycznie znikome.

nitkowanie zębów

Nitkowanie zębów chroni przed paradontozą, a co jest jej konsekwencją – utratą zębów.

Ciasno ustawione zęby nie są przeciwwskazaniem do nitkowania zębów. Na rynku jest wiele dostępnych rodzajów nici, które pozwalają na wybór najodpowiedniejszej. Dla ciasnych przestrzeni międzyzębowych są super-śliskie nici, jeżeli chodzi o szerokie przestrzenie – nici rozprężające się pod wpływem kontaktu ze śliną.
Urywanie się nici w trakcie nitkowania może być przyczyną źle wykonanych plomb czy uzupełnień protetycznych, bądź też chropowatego szkliwa. Problemy te można rozwiązać poprzez zabieg polerowania powierzchni zębów albo wygładzenia wypełnień. Jeśli zauważyłeś takie objawy u siebie należy jak najszybciej umówić wizytę u dobrego stomatologa.

nitkowanie zębów

Mężczyźni golą brodę, kobiety balsamują ciało, niech nitkowanie zębów też stanie się nawykiem!

Jak nitkować zęby?

Przede wszystkim – najpierw nitkujemy potem szczotkujemy (aby pasta do zębów dotarła do wszystkich powierzchni zębów).

Nie jest to skomplikowana czynność. Należy jedynie pamiętać o tych czterech podstawowych krokach:

1. Należy oderwać kawałek ok. 40-50cm nici dentystycznej, owinąć go między palcami wskazującymi obu dłoni, pozostawiając 2,5-3cm między nimi. Nitka powinna być napięta, do czego używamy kciuka i placów wskazujących. Manewry kciukami mają na celu także wsunięcie nici pomiędzy przednie zęby.
2. Prowadzenie nici – używając palców wskazujących należy wprowadzić nić między styczne powierzchnie dolnych zębów.

Zwróć uwagę na techniki pokazane na zdjęciach jak należy nitkować zęby

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


3. Ślizganie – delikatnie wprowadzamy nić między zęby zygzakowatym ruchem. Należy otoczyć nicią każdą stronę zęba.
4. Przesuwanie – każdy z zębów należy wyczyścić przesuwając nić w górę i w dół po powierzchni zęba pod linią dziąseł. Za każdym razem należy użyć czystego odcinka nici.

 

Nie ma znaczenia, od których zębów się zaczyna nitkowanie. Istotne jednak jest, aby każdy ząb został wyczyszczony wraz z obszarem pod linią dziąseł i wzdłuż boków zębów, które sąsiadują z miejscami po usuniętych zębach.

Polub,udostępnij, skomentuj.

2 thoughts on “Nitkowanie zębów

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.