leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży, wbrew panującym opiniom, nie jest zakazane a wręcz przeciwnie!(nie ma przeciwskazań do przeprowadzania dentystycznych zabiegów profilaktycznych i leczniczych).

Opieka stomatologiczna nad kobietą ciężarną jest wyjątkowo ważna ze względu na to, że stan zdrowia jamy ustnej kobiety w ciąży ma istotny wpływ na przebieg i czas zakończenia ciąży.
Ciąża jest wyjątkowym okresem pod wieloma względami, dlatego ciężarne Pacjentki traktujemy
z wyjątkową troską.
W trosce o nienarodzone dziecko przed jakimikolwiek wadami niezbędna jest profilaktyka oraz, jeżeli jest to możliwe, wyleczenie wszelkich ubytków przed zajściem w ciążę.

 

NAJCZĘSTSZE DOLEGLIWOŚCI STOMATOLOGICZNE U KOBIET CIĘŻARNYCH

Pacjentki w ciąży najczęściej skarżą się na opuchliznę dziąseł, ich wrażliwość i krwawienie, nieświeży oddech, podatność zębów na próchnicę, zwiększoną ruchomość zębów.

Ciężarne narażone są na częste infekcje w obrębie jamy ustnej. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie ciężarnej kobiety. Pod wpływem estrogenów dziąsła ulegają przerośnięciu i przekrwieniu, co sprzyja rozpulchnieniu i krwawieniu.
Nasilenie zmian próchnicowych wynika głównie z zaniedbań higieny jamy ustnej, nasilonego łaknienia i częstego podjadania pokarmów wysokowęglowodanowych.

Kobietom w ciąży zaleca się płukanie jamy ustnej rozcieńczonym płynem z zawartością fluoru.

W pierwszym trymestrze ciąży większość przyszłych mam przechodzi nudności (wymioty), które powodują uszkodzenie szkliwa i nasilenie rozrostu próchnicy, które też jest efektem kwaśnego odczynu śliny w okresie ciąży.
Nie zaleca się mycia zębów szczoteczką bezpośrednio po wymiotach, ponieważ nasila to uszkodzenie szkliwa. Wskazane jest również płukanie jamy ustnej 0,12 % roztworem chlorheksydyny (np. Eludril).

 

ZDROWA MAMA = ZDROWE DZIECKO

Leczenie zębów w ciąży czyli dbanie o zdrowy stan jamy ustnej jest niewątpliwie ważny nie tylko z punktu widzenia przyszłej mamy, ale też ze względu na bezpieczeństwo płodu.
Rozwijający się stan zapalny ciężarnej może zagrażać dziecku. Przyszłe mamy często sięgają po leki przeciwbólowe, zamiast zgłosić się do lekarza dentysty. Stan zapalny sam nie zniknie, a przeszywający ból będzie narastać. Jest on groźny dla dziecka, ponieważ wszelkie toksyny bakteryjne mają bezpośrednią styczność z płodem.
Paracetamol jest jednym z niewielu dopuszczalnych środków używanych w dawkach terapeutycznych (maksymalna dobowa dawka – 4g). Zalecane jest jednak jego krótkotrwałe stosowanie, ponieważ przenika przez barierę łożyskową i przechodzi do mleka matki.

 

LECZENIE ZĘBÓW W CIĄŻY A ASPIRYNA

Nie ma jednoznacznej opinii dotyczącej stosowania aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) u kobiet ciężarnych, zwłaszcza będących w I trymestrze ciąży. Wyniki badań pokazują, że jest wzrost wpływu tego leku na wystąpienie wad wrodzonych. Badania pokazują wzrost odsetek martwych urodzeń u matek zażywających aspirynę, która była przyczyną przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego oraz krwawienia u płodu (w tym krwawienie wewnątrzczaszkowe). U kobiety spodziewającej się dziecka aspiryna może spowodować zwiększoną utratę krwi w okresie okołoporodowym oraz spowodować przedłużenie okresu porodu.

 

ANTYBIOTYKI U KOBIET W CIĄŻY

Antybiotyk może lekarz zalecić kobiecie w ciąży przy ostrym stanie zapalnym.
Antybiotyki są jedynymi tak szeroko przebadanymi lekami w grupie kobiet w ciąży. Penicyliny i cefalosporyny stanowią grupę szeroko stosowaną i bezpieczną. Zaleca się je jako leki z wyboru w przypadkach infekcji jamy ustnej, w tym przyzębia. Pacjentki uczulone na penicyliny lub cefalosporyny mogą stosować w przypadku terapii zakażeń jamy ustnej makrolidy oraz erytromecynę. Przechodzi ona w małym stopniu prze łożysko, może być stosowana nawet w I trymestrze ciąży. Ze względu na dużą kumulację w mleku, nie zaleca się jej w okresie karmienia piersią.

 

Badania podają, że ok. 18% porodów przedwczesnych i zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową związane są z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi jamy ustnej. Szczególne znaczenie przypisuje się prawidłowej profilaktyce i leczeniu zębów w ciąży, chorób przyzębia, które znacząco obniżają prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnych porodów.
Bakterie bytujące w jamie ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu stwarzając zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Leczenie zębów w ciąży odbywać powinno się pod stałą opieką stomatologiczną wszelkie infekcje są wykryte w bardzo wczesnym stadium i mogą być zatrzymane w odpowiednim momencie, zanim niekorzystnie wpłyną na stan zdrowia Pacjentki czy jej nienarodzonego dziecka.
SWEDENT zapewnia wyjątkową opiekę kobietom w ciąży

 

Wieloletnie doświadczenie w opiece stomatologicznej kobiet w ciąży pozwala ciężarnym spać spokojnie w tak ważnym dla nich okresie, jakim jest ciąża.

Na wypadek pytań, wątpliwości lub wyjątkowych sytuacji, jesteśmy w stałym kontakcie z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę Pacjentki. Kompleksowe podejście do ewentualnych problemów zdrowotnych może pozwolić na ich szybkie rozwiązanie.

Polub, skomentuj, udostępnij

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.