leczenie bruksizmu

6 sposobów na leczenie bruksizmu, aby zapobiec nocnemu zgrzytaniu zębów bez wydawania pieniędzy na szynę chroniąca zęby przed ich niszczeniem.

 

Jeśli zgrzytasz zębami, cierpisz na bruksizm. 

leczenie bruksizmuDentysta prawdopodobnie przepisałby Ci szynę, aby zapobiec bólom głowy, ubytkom i pęknięciom zębów, które mogą wynikać z kłopotliwego zaciskania zębów i przesuwania żuchwy, ścierając szkliwo.Dobrze dopasowana, profesjonalnie wykonana szyna jest złotym standardem w trosce o zaciskanie i ścieranie zębów. Nie wszyscy jednak dentyści zgadzają się, że ta szyna to idealny pomysł. Podczas, gdy może ona chronić Twoje zęby, to nie leczy, ani nie rozwiązuje podstawowej przyczyny Twojego problemu.

 

 

Więc jeśli nie szyna, a przynajmniej nie tylko szyna, to co?

leczenie bruksizmuTerapia poznawczo – behawioralna polega na przekwalifikowaniu mózgu, aby szybko zidentyfikować uczucia stresu, lęku i innych negatywnych emocji, a także ich źródeł. Twoje ciało ma wiele sposobów ostrzegania, że poziom stresu, na którym się znajduje, nie jest zrównoważony. Znajdowanie się pod ciągłym naporem stresowych sytuacji bez czasu na przywrócenie i odzyskanie spokoju, umożliwia osiągnięcie stanu przewlekłego wypalenia i dalszych zaburzeń zdrowotnych. Dotyczy to również technik radzenia sobie z tymi negatywnymi uczuciami. Terapia poznawczo – behawioralna to sprawdzony środek do zwalczania stresu. Ponieważ bruksizm często wyrasta ze stresu lub napięcia, nie jest zaskoczeniem, że ten sposób leczenia brukszimu ta jest skutecznym środkiem do walki ze zgrzytaniem zębami.

 

 

Zacznij ćwiczyć, zredukuj stres.

leczenie bruksizmuĆwiczenia to inny ustalony czynnik redukujący stres. Zwiększenie jego częstotliwości może pomóc w leczeniu bruksizmu w łagodzeniu zgrzytania zębami, tłumiąc stres i lęk.Tai chi to starochińska sztuka relaksu, medytacji i walki praktykowana współcześnie przez wiele osób na świecie. Równoważy ciało, oddech, umysł i energię. Ma nieocenione walory zdrowotne i wzmacniające organizm na płaszczyźnie fizycznej i psychicznej. Jest drogą do uzyskania wewnętrznego spokoju oraz motorem siły w trudnych sytuacjach zawodowych i życiowych. Łączy aspekty zarówno aktywności fizycznej jak i uważności. Badania sugerują, że jest tak samo skuteczny jak terapia poznawczo – behawioralna przy obniżaniu stresu, a więc może być sposobem na zmniejszenie problemu zgrzytania zębami.

 

 

Leczenie bruksizmu szpinakiem….?

leczenie bruksizmu

Magnez odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu nerwów i mięśni. Bruksizm polega na nietypowym skurczu mięśni.

Niektóre badania powiązały niski poziom magnezu w diecie z bruksizmem.

Niedobór magnezu jest odpowiedzialny za funkcjonowanie mięśni (kurczenie i rozkurczanie), ma wpływ na funkcjonowanie mięśni twarzy i głowy. Mięśnie zaczynają być mocno upośledzone przy niewystarczającej podaży tego pierwiastka. Bruksizm polega na patologicznym skurczu mięśni skroniowych (zaciskaniu szczęk). Przy utrudnionym rozkurczaniu z powodu braku magnezu, stan ten utrzymuje się.

Zbyt niski poziom magnezu osłabia nie tylko fizycznie, ale też psychicznie.

Osoby takie są drażliwe, niewyspane, agresywne, zmęczone psychicznie, o wiele gorzej znoszące stres, pesymistycznie nastawione, bojaźliwe. Gdy wszystko to kumuluje się, a niedobór magnezu jest utrzymywany, to organizm odreagowuje w nocy pod postacią zgrzytania zębami. Mózg człowieka niewyspanego nie radzi sobie z negatywnymi wydarzeniami tak, jak radzi sobie mózg człowieka, który dobrze sypia. Łatwo o bruksizm w sytuacji, kiedy osoba z niewystarczającym poziomem magnezu, będąca niewyspana, kładzie się spać patologicznie zmęczona i zestresowana.

Psychika człowieka nie radzi sobie z codziennym funkcjonowaniem, odreagowuje stres nocą zaciskając zęby, co jest natężonym upośledzeniem funkcjonowania mięśni, wynikającym ze zbyt małej ilości magnezu w organizmie. Zgrzytanie zębami doprowadza do coraz większego zmęczenia, przez co psychika funkcjonuje z każdym dniem coraz gorzej i coraz bardziej odreagowuje na ciele. Wszystko spowodowane jest prawdopodobnie przez niedobór magnezu.

Bruksizm może być identyfikowany z niedostateczną konsumpcją lub nieefektywnym wykorzystaniem tego pierwiastka.Spożywaj więcej żywności bogatej w magnez. Dobrym jego źródłem jest szpinak, pestki dyni, migdały i boćwina.

 

Pozbądź się gumy do żucia.

leczenie bruksizmu

Guma żuta dłużej jak 3 godziny dziennie wiąże się ze zwiększoną częstotliwością przeżuwania, utrzymywania nadmiernie aktywnych szczęk, co może powodować nadpobudliwość. Doprowadza to do zbyt silnego obciążenia stawu skroniowo-żuchwowego i w efekcie do jego przerostu (nieestetyczny wygląd twarzy) powodując niekontrolowane zgrzytanie zębami i bóle głowy. Mozliwe, że żujesz gumę by zniwelować kawę i nikotynę ? Przeczytaj koniecznie Sposoby na nieświeży oddech. 

 

 

 

Pomiń dodatkową filiżankę kawy.leczenie bruksizmu

Spożywanie kofeiny, w szczególności w godzinach przed snem, może stymulować nocne zgrzytanie zębami. Kofeina może być wyzwalaczem bruksizmu.

 

 

Zwiększ podaż kwasów omega 3

Badania wykazują, że zgrzytanie zębami mają związek z bezdechem sennym, stanem, który prowadzi do przerw w oddychaniu podczas snu. Kiedy oddech ustaje, mózg wywołuje aktywność w szczęce, aby otworzyć drogi oddechowe. Ta czynność może prowadzić do zgrzytania zębami.
Jeśli masz objawy bezdechu sennego (partner mówi, że chrapiesz lub przestajesz oddychać podczas snu i czujesz się zmęczony w ciągu dnia nawet po pełnej nocy snu—-> Chrapanie | przyczyny,objawy,leczenie
Bezdech senny może być poważnym problemem zdrowotnym. Badania wykazują powiązania DHA w kwasach omega 3 z poprawą snu i łagodnymi objawami bezdechu.

 

Bruksizm (zgrzytanie zębami) pozostawiony bez leczenia może ostatecznie uszkodzić zęby.

Wizyta u dentysty jest ważna, aby opracować metodę radzenia sobie z chorobą. W przypadku nocnego bruksizmu dentysta zaleci specjalną dopasowaną indywidualnie szynę, aby zmniejszyć niszczenie powierzchni zębów.  Zoabacz także Zgrzytanie zębami, jak leczyć bruksizm.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.