kanałowe leczenie zębów

Kanałowe leczenie zębów jest rutynową procedurą, stosowaną, gdy bakterie płytki nazębnej dotrą do komory zęba i zainfekują naczynia krwionośne i nerwy. Spowodowane może to być niewystarczającą higieną jamy ustnej lub uderzeniem. Powstałe zakażenie musi zostać usunięte, aby nie rozprzestrzeniło się na sąsiednie zęby oraz kość.

Na czym polega kanałowe leczenie zębów

Leczenie kanałowe polega na wejściu do komory zęba w celu oczyszczenia jej z wszelkich infekcji i jej dezynfekcji wraz z kanałami zęba. Zakażona miazga zęba jest usuwana, a ząb wypełniany.
Zabieg zostaje wykonywany w znieczuleniu miejscowym, Pacjent nie odczuwa bólu, jednak po leczeniu mogą wystąpić przejściowe dolegliwości (najczęściej przy nagryzaniu), które ustępują po ok. 3 dniach, maksymalnie po 2 tygodniach.
Po ukończonym leczeniu należy zęba traktować jak własne naturalne zęby (nitkować i szczotkować).

kanałowe leczenie zębów

Co jest używane do zamknięcia zęba

Gdy ząb jest oczyszczony i wydezynfekowany, materiał wypełniający (gutaperka) zostaje wprowadzony, aby uszczelnić komorę zęba. Wyleczony ząb jest martwy, zainfekowane miazga
i nerwy usunięte, ale używać go można jak każdy inny ząb po odpowiednim wzmocnieniu za pomocą wkładu koronowego, wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.

 

Czy leczyć ząb kanałowo, czy lepiej go usunąć

Każdy ząb jest ważny, należy jak najdłużej starać się, aby go zachować.
Usunięciu zęba towarzyszy wiele następstw. Głównym jest przesuwanie się pozostałych zębów spowodowane brakiem jednego, a zęby przeciwstawne zaczynać się będą wydłużać w kierunku wolnej przestrzeni. Dodatkowo kość pozbawiona naturalnych bodźców zacznie zanikać, powodując powiększanie się luki w łuku zębowym.
Każdy ząb jest przystosowany do odbierania określonych sił i naprężeń. Utrata jednego zęba powoduje, że reszta przejmuje na siebie dodatkowe obciążenie, co powoduje szybsze niszczenie zębów. Warto leczyć zęby kanałowo.

 

Pozostawienie nieleczonego zęba

UWAGA! Infekcja może postępować bez zauważenia, bez bólu czy uczucia dyskomfortu. Bakterie i płytka nazębna niszczą szkliwo zęba, przechodząc przez zębinę aż do komory zęba. Na tym etapie pacjent zacznie odczuwać ból, który podkreśli, jak ważne jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej.
Jeśli na tym etapie pacjent pozostawi zęba nieleczonego, zniszczenie zęba będzie jeszcze większe. Może rozprzestrzenić się od miazgi zęba do dziąsła i kości, prowadząc do powstania bolesnego i niebezpiecznego ropnia. To może z kolei doprowadzić do uszkodzenia szczęki/żuchwy.
PAMIĘTAJ! Leczenie kanałowe może skutecznie uratować ząb i zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. 

Na sam koniec należy dodać, że do leczenia kanałowego WCALE NIE MUSI DOJŚĆ. Należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej(Higiena jamy ustnejNieprzyjemny zapach z ust. Przyczyny.,Nitkowanie zębów) oraz przez większość ludzi ignorowane wizyty kontrolne(kliknij tutaj).

Polub,udostępnij, skomentuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.