kamień nazębny

USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO I OSADU

Kamień nazębny-Usuwać czy nie?
Część Pacjentów uważa, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ zęby po jego usunięciu chwieją się jeszcze bardziej. Nic bardziej mylnego. To nie kamień stabilizuje zęby w jego położeniu tylko brak kamienia po jego usunięciu. Wniosek – kamień nad- i pod-dziąsłowy należy usuwać co sześć miesięcy.
Kamień nazębny to głównie płytka nazębna (bakterie), która uległa uwapnieniu. Pojawia się ona w krótkim czasie po umyciu zębów. Po kilkudziesięciu godzinach za sprawą składu śliny, która mineralizuje go, zamienia się w kamień. Reasumując – kamień nazębny powstaje z niedomytych zębów. Pozostawiając kamień, w krótkim czasie dochodzi do zapalenia dziąseł i przyzębia.

 

PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA

Posiadanie czystego, zdrowego uśmiechu z pewnością może sprawić, że poczujesz się dobrze.
Pomimo tego, że przykładasz się do codziennego czyszczenia zębów (nitkujesz i szczotkujesz), niezbędne jest ich regularne (raz na pół roku) profesjonalne czyszczenie, znane jako profilaktyka stomatologiczna, wykonywane przez higienistkę stomatologiczną.

 

NITKOWANIE I SZCZOTKOWANIE A KAMIEŃ NAZĘBNY

Właściwe nitkowanie i szczotkowanie usunie większość tworzącej się płytki nazębnej, jednak nie da się jej całkowicie wyeliminować, ponieważ nasze organizmy bezustannie produkują płytkę nazębną (biofilm stomatologiczny). Od razu po umyciu zębów jasna, lepka płytka nazębna zaczyna się tworzyć od nowa. Jeśli biofilm pozostanie przez 2-3 tygodnie, zacznie rozwijać się zapalenie dziąseł. Nieusunięta płytka utwardza się i przyczepia do zębów, tworząc kamień nazębny. Nie jest możliwością już usunięcia go przy pomocy nitkowania i szczotkowania, tylko przy pomocy narzędzi dentystycznych. Całkowite jego usunięcie ma kluczowe znaczenie w postępie choroby zapalnej dziąseł, która powoduje nie tylko nieprzyjemny oddech, ale też może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Skuteczność oczyszczania kamienia w gabinecie Swedent

REGULARNE CZYSZCZENIE KAMIENIA NAZĘBNEGO

Dobra higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko dla Twojego uśmiechu, ale także dla ogólnego zdrowia. Zakażenia grzybiczne i choroby przyzębia związane są z chorobami serca, udarem oraz przedwczesnym i/lub niską masą urodzeniową. Regularne przeglądy dentystyczne i profesjonalne czyszczenie mogą zapobiec tym i wielu innym problemom zdrowotnym.

 

Kilka z najważniejszych powodów, dla których regularnie czyszczone są zęby:

1. aby zapobiec chorobom dziąseł

Chorobą dziąseł jest zakażenie tkanek otaczających zęby i jedna z głównych przyczyn utraty tkanki kostnej, jeśli nie jest to leczone. Regularne czyszczenie stomatologiczne i dobra pielęgnacja domowa z użyciem miedzy innymi >dobrej pasty do zębów < są głównymi czynnikami zapobiegającymi chorobom dziąseł.

 

2. w celu wykrycia raka jamy ustnej

Wczesna diagnoza raka jamy ustnej jest bardzo ważna dla poprawy rokowania nowotworowego. Jeśli masz oczyszczane zęby przez dobrą higienistkę, masz również kontrolę nad rakiem jamy ustnej.

 

3. aby mieć zdrowy uśmiech

Kiedy masz piękny uśmiech, czujesz się bardziej pewny siebie i zadowolony z życia. Kiedy czujesz się pewnie, Twoje życie społeczne poprawia się i otwiera drzwi dla wielu możliwości w karierze. Regularne czyszczenie zębów i indywidualne podejście higienistki do Twoich potrzeb pomoga Ci uzyskać zdrowy uśmiech.

 

4. aby utrzymać dobry stan zdrowia jamy ustnej usuwaj kamień nazębny

Regularne wizyty pomogą Pacjentowi podążać za zdrowiem jamy ustnej i porównać je z poprzednimi wynikami, a jeśli wypadną z drogi, higienistka przywróci je na właściwy tor. Podczas tych wizyt dentysta i higienista będą uważnie śledzić wszelkie objawy problemów z zębami i dziąsłami. Wiadomo, że wcześnie wykryte są dużo łatwiejsze w leczeniu i lepszym rokowaniu.

 

5. Aby utrzymać dobry stan zdrowia

Istnieje związek pomiędzy złym stanem zdrowia jamy ustnej a przewlekłymi chorobami zapalnymi, takimi jak: choroba sercowo-naczyniowa, cukrzyca i inne problemy takie jak: udar, przedwczesna i niska waga urodzeniowa.

 

Profesjonalna higienistka stomatologiczna jest specjalistka z dziedziny profilaktyki stomatologicznej, tzn. nie tylko zabiega, ale też daje możliwości zachowania zdrowych zębów i dziąseł przez całe życie.

 

Zakres zadań higienistki

– usuwa twarde i miękkie złogi nazębne (płytkę i kamień nazębny), jak również przebarwienia zębów
– przekazuje Pacjentowi indywidualną instrukcję higieny jamy ustnej
– przeprowadza zabiegi profilaktyczne (fluoryzacja, lakowanie)
– wykonuje kiretaż (oczyszczanie kieszonki przyzębnej z zawartości) i root planing (wygładzenie korzenia)
– kształci Pacjentów o chorobach przyzębia i znaczeniu dobrej higieny jamy ustnej

Higienistka stomatologiczna czyści zęby dokładnie, wykorzystując różne narzędzia do indywidualnych potrzeb Pacjentów. Używają ręczne instrumenty i urządzenia ultradźwiękowe do usuwania kamienia nazębnego, płytki nazębnej i przebarwień. Usunięcie kamienia zapewnia gładkie powierzchnie zębów, które ułatwia czyszczenie zębów w domu i sprzyja leczeniu dziąseł.
Higienistki dążą do doskonałości w tej dziedzinie, ponieważ wiedzą, że zdrowe dziąsła są podstawą zdrowych zębów i wpływają na ogólny stan zdrowia.

Polub, udostępnij, skomentuj

1 thought on “Kamień nazębny-przyczyny, usuwanie, leczenie

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.