Czy wymieniać plomby amalgamatowe

 

Czy wymieniać plomby amalgamatowe?

Mimo, że wielu pacjentów nosi w zębach „plomby” z dodatkiem rtęci, amalgamatowe wypełnienia od lat cieszą się złą sławą.

Zagadnienie wypełnień amalgamatowych jest często poruszane przez samych pacjentów
w gabinetach stomatologicznych. Wywołane jest to przez opinie ich negatywnego wpływu na organizm. Spór czy wypełnienie z amalgamatem jest szkodliwe dla zdrowia trwa od dziesięcioleci.

 

 

Czy wymieniać plomby amalgamatowe-rtęć ?

Ich szkodliwość ma wynikać z obecności w ich składzie rtęci, toksycznej substancji, jednej z najbardziej szkodliwych na ziemi. Z początku twierdzono, że ilość rtęci w plombach jest minimalna, a wchłanialność do organizmu nieznacząca. Pomimo tego kraje takie jak Szwecja, Dania, Norwegia czy Japonia zakazały stosowania wypełnień z rtęcią w gabinetach stomatologicznych. Szkodliwe dla zdrowia działanie rtęci oficjalnie potwierdziła również FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków). Również według Światowej Organizacji Zdrowia z amalgamatu może pochodzić nawet 4-krotnie więcej przez człowieka przyswajalnej rtęci niż z ryb.

 

 

Jakie są wady plomb amalgamatowych?

Wady amalgamatu to nie tylko toksyczność. Wypełnienia te są formowane w zębach w taki sposób aby pozostawały na miejscu tylko przez odpowiedni kształt opracowania ubytku. Wiąże się to z niepotrzebnym podcinaniem zdrowych tkanek zęba. Amalgamat nie jest materiałem adhezyjnym, czyli nie tworzy wiązania z zębem. Powoduje to nieszczelność i częstą nadwrażliwość na ciepło i zimno. Może to też prowadzić do powstawania próchnicy pod wypełnieniem. Dodatkowo jasność tego wypełnienia w obrazowaniu RTG sprawia trudność w zdiagnozowaniu zmiany próchnicowej.
Kolejną wadą amalgamatu jest jego rozszerzalność. Zmieniając swą objętość powoduje liczne pęknięcia tkanek zęba. Proces ten może przebiegać przez wiele lat bezobjawowo i w końcu zamanifestować się bolesnością przy nagryzaniu,a w dalszej fazie odłamanie się części zęba. Czasami takie defekty są możliwe do naprawienia ale w wielu przypadkach linia pęknięcia prowadzi głęboko poddziąsłowo aż do korzeni zębów. Przeważnie kończy się to ekstrakcją i utratą całego zęba.

 

Czy wymieniać plomby amalgamatowe ze względu na estetykę?

Nie można pominąć bardzo ważnej dla pacjentów estetyki. Chcemy mieć nie tylko zdrowe i wyleczone zęby, ale także piękny biały uśmiech. Amalgamaty to wypełnienia odbiegające znacznie od kanonów dzisiejszej estetyki. Powoduje to też dyskomfort i obawę pacjentów przed uśmiechaniem się. Wypełnienia te same w sobie są ciemne, ale powodują również nieodwracalne przebarwianie tkanek zębów. Często różnią się one znacznie od pozostałych zębów, a wybielanie nie przynosi też pożądanych efektów.
We współczesnej stomatologii dążymy do odbudowy zębów przy leczeniu w taki sposób, aby przywrócić ich kolor, kształt oraz funkcje. Materiał amalgamatowy nie jest w stanie sprostać tym potrzebom.
Jest wiele alternatyw dla zastąpienia amalgamatu.

Czy wymieniać plomby amalgamatowe

 

Jaka jest alternatywa plomb amalgamatowych?

W zależności od stanu zęba, w którym zaplanowano usunięcie starego wypełnienia możemy wybierać od najprostszego rozwiązania, czyli wypełnienia kompozytowego po odbudowę protetyczną, czyli korony pełnoceramiczne lub cementowane w zębie ukształtowane przez laboratorium dentystyczne porcelanowe uzupełnienia typu inlay lub onlay. Mniej zniszczone i przebarwione zęby można odbudowywać wypełnieniami kompozytowymi nadając im odpowiedni kształt i modelując warstwami w ustach pacjenta, aby ząb wyglądał jak najbardziej naturalnie.

W chwili obecnej najnowsze materiały kompozytowe pozbawione są BPA (bisfenol A), u którego stwierdza się szereg działań toksycznych na organizm. W naszym gabinecie używamy japońskie wypełnienia bez szkodliwego BPA. Sprawdź tutaj szkodliwość BPA
Najbardziej zniszczone zęby można odbudować koronami pełnoceramicznymi. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące plomb zadzwoń do nas a z chęcią odpowiemy Tobie na wszelkie pytania stomatologiczne.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.