BPA co to jest

Masz białe wypełnienia kompozytowe w jamie ustnej? Sprawdź, czy nie zawierają one Bisfenolu A. Jest to substancja toksyczna dla organizmu, która znalazła się na celowniku naukowców z całego świata.

 

BPA co to jest?

BPA (Bisfenol A) to organiczny związek chemiczny, który służy do utwardzania i produkcji tworzyw sztucznych (wysokiej jakości przejrzystego i twardego plastiku), jak również jako konserwant w kosmetykach. Można go spotkać m.in. w plastikowych pojemnikach na żywność, butelkach dla niemowląt, wewnętrznej części puszek na napoje i żywność, lakierach i farbach, szybach okiennych, płytach CD/DVD, elementach wykończenia samochodów oraz stomatologicznych wypełnieniach plomb (szczególnie białych)

BPA co to jest? Przez dłuższy czas twierdzono, że BPA jest nieszkodliwym surowcem. Światowa jego produkcja wzrosła. Okazuje się niestety, że związek ten stopniowo może się uwalniać i mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Im wyższa temperatura, tym większe uwalnianie. Wszelkie uszkodzenia powierzchni, zadrapania czy pęknięcia przyspieszają proces uwalniania BPA. Identyfikacji produktu zawierającego BPA pomagają oznaczenia na opakowaniu „PC7” lub cyfra 7 umieszczone w trójkącie, który określa możliwość recyklingu.

 

 

Jaką drogą BPA przedostaje się do organizmu?

Bisfenol A może przedostać się do naszego organizmu przez:
– jedzenie (przez podgrzewanie lub gniecenie),
– wdychanie (przez pracownika fabryki),
– dotyk ( np. paragonu z kasy sklepowej)

 

Jaka jest Szkodliwość Bisfenolu A?

– niepłodność,
– przedwczesne dojrzewanie płciowe,
– astmę u dzieci (jeśli matka w trakcie ciąży była narażona na działanie BPA),
– uszkodzenie nerek i wątroby,
– nadwagę i otyłość,
– dysfunkcje układu odpornościowego i nerwowego,
– zwiększone ryzyko zachorowań na nowotwory,
– zwiększenie rozwoju raka prostaty,
– znaczący wzrost ciśnienia

BPA co to jest

Jaki wpływ ma bisfenol A (BPA) na nasz organizm?

Nawet małe dawki bisfenolu A (BPA) mają negatywny wpływ na organizm człowieka. Uwalniane substancje z materiałów stomatologicznych oddziałują w miazdze, dziąśle i błonie śluzowej jak i ogólnie. Przez oddziaływanie z błoną komórkową zaburzają strukturę komórki. Wpływają na funkcjonowanie komórki, na RNA i DNA, syntezę białek i zmianę ich struktury. Mogą doprowadzać do zatrzymania cyklu komórkowego. Występowanie ich w organizmie, jako syntetycznych pochodnych estrogenu, mogą zaburzać naturalną równowagę hormonalną.
BPA jest zaliczany do grupy ksenoestrogenów (grupy związków chemicznych, łączących się z receptorami estrogenowymi), naśladujących działanie naturalnych hormonów – mogą szkodliwie działać na organizm.

 

Zakaz stosowania BPA przez UE

Stosowanie BPA w produkcji butelek dla dzieci zostało zakazane przez Komisję Europejską, niestety ten zakaz nie obowiązuje w odniesieniu do materiałów stomatologicznych, jakimi wypełnia się nam zęby.
Badania dowodzą, że niektóre powszechnie stosowane w stomatologii materiały kompozytowe oraz laki szczelinowe uwalniają BPA w środowisku jamy ustnej.

BPA co to jest

BPA wykorzystanie w stomatologi

Ubytki zębowe powstałe na skutek próchnicy, niedorozwoju, urazu i innych przyczyn najczęściej uzupełniane są materiałami kompozytowymi złożonymi wraz z systemem wiążącym. Materiały te powstały jako alternatywa dla m.in. amalgamatów czy materiałów z metali szlachetnych. Są one bardzo pożądane w wypełnieniach stomatologicznych, ponieważ cechuje je niewielki skurcz polimeryzacyjny, szybki jest też czas ich polimeryzacji.
W wyniku procesów fizycznych i chemicznych towarzyszących przyjmowaniu pokarmów i aktywności enzymatycznej zachodzącej w jamie ustnej stworzona sieć polimerowa może ulec biodegradacji. Po analizie wpływu rozpuszczalnika (wody, śliny, metanolu, etanolu) na proces wymywania się związków chemicznych z kompozytu stwierdzono, że rozpuszczalniki przenikają do wnętrza wypełnienia i powodują rozszczelnienie materiału, przyczyniają się do wymywania niespolimeryzowanych monomerów.

Badania wykazały, że BPA pobudza proliferację komórek MCF-7 ludzkiego raka piersi. Ma również wpływ na gospodarkę hormonalną tarczycy – wiąże się do jądrowego receptora hormonu tarczycy TR, działając jako antagonista hamuje transport hormonów tarczycy.

BPA co to jest
Jeśli widzisz taki znak na produkcie to znaczy, że zawiera BPA.

BPA co to jest, budowa

BPA co to jest? W swojej budowie przypomina składnik naturalny, nie jest przez to postrzegany jako zagrożenie przez organizm i odkłada się w tkankach oraz tłuszczach, skąd jest stopniowo uwalniany. Największą szkodę wyrządza BPA u niemowląt i małych dzieci, ponieważ nie mają w pełni wykształconej zdolności do usuwania szkodliwych substancji. Następuje wówczas wysoka aktywność metaboliczna, dojrzewanie wielu narządów i układów, szybki wzrost masy ciała, będące efektem intensywnie pracującego układu hormonalnego, w tym aktywności hormonów płciowych. Może prowadzić to do zachwiania równowagi lipidowej w postaci otyłości i przedwczesnego dojrzewania.

Pomimo wysokiej estetyki i właściwości fizykochemicznych materiałów kompozytowych stosowanych do wypełnień w stomatologii, podczas procesu polimeryzacji istnieje możliwość uwalniania związków chemicznych które mogą powodować działanie toksyczne w jamie ustnej.
Można jednak unikać wypełnień z BPA? dobierając żywice epoksydowe BPA free.

Jeśli nie jesteś pewien jakiego rodzaju masz plomby? Zarezerwuj teraz darmowy przegląd. Kliknij tutaj

 

Polub, udostępnij, skomentuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.